| HOME | NEWS | GALLERY | VIDEOS |

Ewa Farna: Jsem ještě pořád trochu rozevlátá

5. dubna 2015 v 18:16 | Peťula |  News
Praha /ROZHOVOR/ - Za album Leporelo si Ewa Farna mezi zpěvačkami vysloužila nominaci na Anděla (budou se předávat 16. dubna v Hudebním divadle Karlín a v přímém přenosu je nabídne ČT2, pozn.). Co pro ni samotnou tato deska znamená, v jaké atmosféře a rozpoložení vznikala? "Je pro mne velmi důležitá, zlomová v tom smyslu, že jsme se na ní podíleli s celou kapelou, na všechny písně jsem měla vliv a žádné songy ze světových databank se tam neobjevily. Texty jsou osobní, mám tu desku ráda a stojím si za ní. Je na ní od rockových pecek až po balady či satirické věci."
Ewa Farna


Album jste tvořili docela dlouho, dali jste si na něm záležet, cítíte tedy jako zadostiučinění, že u akademie uspělo?
Spíš jsme to brala, že u kritiků neuspělo, ale to není u mainstreamu nic překvapujícího. Moc mě to těší, jak negativní, tak pozitivní ohlasy, jsem ráda, že vytváří nějaký názor. Desce jsme se věnovali dlouho, ale bylo to přirozené… Studovala jsem, porotcovala, zpívala i v Polsku a i tam vydávala desky. Když chcete dělat něco pořádně, nejde to uspěchat. Nominace si vážím hlavně kvůli poctivosti, času a odlišnosti procesu práce, které jsme do desky vložili.

Někde jste řekla - "na žádné desce nebylo tolik mě". To znamená, že kdo vás chce poznat blíž, měl by si ji poslechnout?
Přesně tak. V tom období jsem byla roztržitá, chci kombinovat styly, zkoušet je, zpívat emotivní písničky, ale i satirickou srandu nebo vykřičený vzdor. Na někoho je to málo jednolité a chápu to. Na desce jsou ale i věnované písně třeba mámě, nebo sestřičce. Je tam hodně mne.

Po úspěšném hitu Leporelo ze stejnojmenné desky jste nedávno představila videoklip k druhému singlu Z nálezů a krás. Jaké bylo natáčení, užila jste si ho?
Klip vyžadoval mnoho příprav. Díky režisérovi Martinu Linhartovi se natáčelo velmi příjemně a profesionálně. Svou účastí nás zaštítili i herci jako pan Dušan Sítek nebo Tomáš Materna ze seriálu Vinaři, ale i spoustu dalších. Jsem vděčná, že s námi do tohoto projektu šli. Klip pojednává o krámku pana vrátného, který se jmenuje Nálezy a krásy. Tam pomáhá lidem najít, co kdysi ztratili, nebo objevit, co ještě nenašli, rozdává radost. Každý si v tom najde něco pro sebe, to, co je pro malé dítě k přehlédnutí, pro staršího člověka je to velmi cenné.

Právě vyrážíte na turné V akustickém směru - nalákejte fanoušky, na co se mohou těšit?
Je to akusticko-jazzové turné, kde zahrajeme v takovýchto úpravách písně jako Ticho, Měls mě vůbec rád, Leporelo, Boží mlejny melou nebo i nový singl Z nálezů a krás. Na pódiu bude hodně živé hudby, talentovaných muzikantů, vezeme i předkapelu eFeM. Objeví se tam ale i rekvizity a budeme se snažit vytvořit pokojíčkovou atmosféru. Bude to hodně hudební a i ten, kdo mě každodenně neposlouchá, si myslím může koncert opravdu užít.

Jak vnímáte své šance na ocenění vedle silných konkurentek, jakými jsou Aneta Langerová a Lenka Dusilová?
Jestli již mám tu čest být v nominaci po boku takových zpěvaček, nic nechci a neočekávám. Počítám s třetím místem a i tak to považuji za velký úspěch. Tyto dámy jsou o krok dál, jsou nejen zpěvačky ale také autorky, k tomu já stále spěji. I když i na nové desce Leporelo jsem přiložila značně ruku k dílu, nejsem lidmi vnímána jako skladatelka či textařka. To slečny mají, jedou si svůj koncept, ke kterému dospěly a kde se cítí dobře, já jsem ještě pořád trochu rozevlátá. Je mi v rozevlátosti také dobře, ale není zřejmě jednoduché mne pojmenovat. Na to mám asi ještě čas.

zdroj: denik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl si tu?

Jo, klik :) 100% (6436)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama